شبکه

مودم VDSL چیست و چگونه کار می کند

وزیر ارتباطات آقای آذری جهرمی قبلا در توییتی اعلام کرده بود که قرار است اینترنت VDSL علاوه بر ADSL در خدمت مردم قرار گیرد. بنابراین برای استفاده از اینترنت به مودم VDSL نیاز داریم. طبق صحبت های وزیر ارتباطات، با این تغییر، سرعت اینترنت 4 برابری را تجربه خواهیم کرد. اولویت اجرایی شدن این طرح با مناطقی است که سرعت نسل 4 اینترنت موبایل برایشان پایین تر از حد متوسط است. در این نوشتار قصد داریم مودم VDSL و تفاوت آن با مودم ADSL را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه مودم VDSL می‌توانید با کارشناسان کاشانه مدرن با شماره 5264-148-0992 تماس بگیرید.

 

مودم VDSL چیست و چگونه کار می‌کند

تکنولوژی VDSL مخفف (Very High bitrate Digital Subscriber Line) است. این عبارت به معنی DSL با نرخ بیت بالا می‌باشد.

VDSL در واقع نسل جدیدی از DSL است. این تکنولوژی با کابل های مسی فراهم می‌شود و نسل بعدی ADSL است. این مودم ها پهنای باند 52 مگابایت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند و نیز آپلود 16 مگابیت در ثانیه را برای کاربر فراهم می‌کند. این اعداد بیش از 6 برابر آن چیزی است که مودم ADSL در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در حالت تئوری گفته می‌شود که این مودم‌ها تا 300 مگابایت بر ثانیه را هم فراهم می‌کنند.

 

استفاده از همه ظرفیت‌ها

فناوری VDSL از ظرفیت‌های خطوط تلفن استفاده می‌کند و پهنای باندی بسیار بیشتر از سایر فناوری های DSL مانند ADSL ارائه می‌دهد. خطوط تلفن ظرفیت‌های بسیار بالایی دارند که از مقدار کمی از آن برای انتقال صدا استفاده می‌کنند. در فناوری‌های DSL از باقیمانده این ظرفیت برای انتقال صدا استفاده می‌شود.

خطوط تلفن می‌توانند داده‌ها را با فرکانس‌هایی معادل چندین میلیون هرتزی منتقل کنند در حالی که صدای ما برای انتقال، به فرکانسی مابین 400 تا 3400 هرتز نیاز دارد. از مابقی این ظرفیت می‌توان به نحو احسن استفاده کرد. این استفاده مفیدی است که VDSL از آن بهره گرفته است.

نسل نوینی از مودم‌های VDSL با نام‌های VDSL2 و VDSL+ وجود دارند که البته هنوز در ایران خبری از آن ها نیست. این مودم ها به ترتیب سرعت دانلود 200 و 300 مگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهند.

 

تاثیر فاصله

نکته مهمی در مورد فناوری VDSL وجود دارد و آن هم این که پهنای باندی که دریافت می‌کنید بسیار بستگی دارد به این که فاصله تا سوییچ های vdsl شرکت‌های ارائه دهنده، چه قدر است. هر چه فاصله از شرکت ارائه دهنده بیشتر باشد، سرعت کاهش پیدا می‌کند. اگر فاصله از حدی بیشتر شود، سرعت تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و گاهی به اندازه سرعت ADSL خواهد رسید.

راه حل این است که شرکت‌های ارائه دهنده، زیر ساخت‌های اجرای VDSL را توسعه دهند تا حدی که همه شهروندان بتوانند با سرعت مناسب از آن استفاده کنند. به همین دلیل در حال حاضر VDSL در مناطق کمی مخصوصا تهران قابل استفاده است.

 

تفاوت مودم VDSL با مودم ADSL

تا این‌جا در میان مطالبی که بررسی کردیم حتما تفاوت‌ایی میان مودم های VDSL و ADSL را متوجه شده اید. در این قسمت قصد داریم این تفاوت ها را به صورت دقیق تر بررسی کنیم.

قیمت: با توجه به ارائه خدمات بهتر توسط VDSL، مشخص است که هزینه اینترنت و راه اندازی آن باید بیشتر از ADSL باشد. از مواردی که باعث این اختلاف قیمت است می توان مودم‌های گران‌تر، سرعت بالاتر، هزینه‌های زیرساخت و تعداد کمتر کاربران را نام برد.

پهنای باند: همان‌طور که قبلا هم گفتیم پهنای باند برای دانلود و آپلود در VDSL بسیار بیشتر از ADSL است. پهنای باند VDSL بیش از 6 برابر از ADSL بیشتر است. در صورتی که فناوری های VDSL2 و +VDSL2 را بتوانیم استفاده کنیم، اختلاف پهنای باند بسیار بیشتر از آن چیزی است که گفتیم.

شرکت‌های ارائه دهنده: استفاده از adsl کاملا جا افتاده است و شرکت های زیادی خدمات آن را ارائه می دهند. در مورد VDSL این گونه نیست و شرکت‌های کمی هستند که سرویس‌های آن را ارائه می‌دهند. با توجه به این که این فناوری جدیدا در حال عرضه است، محدود بودن آن طبیعی است.

فاصله: همان‌طور که قبلا هم گفتیم در VDSL با افزایش فاصله سرعت تا حد زیادی افت پیدا می‌کند. در نتیجه شرکت‌های ارائه دهنده، تنها در صورتی می‌توانند حداکثر سرعت این سرویس را به کاربران ارائه دهند که فاصله کمی با کاربران داشته باشند. در مورد ADSL این گونه نیست. سرعت ADSL با افزایش فاصله تغییری نمی‌کند. برای فواصل کم سرعت VDSL بسیار بالاتر از ADSL است، وقتی فاصله بیشتر می‌شود سرعت این دو تقریبا برابر می‌شود.

 

اهمیت اینترنت پر سرعت

امروزه داشتن اینترنت پر سرعت موضوع مهمی است زیرا اطلاعات همه بر روی اینترنت و به صورت ویدئو، موسیقی و … ارائه می‌شوند. داشتن پهنای باند بالاتر کمک می‌کند زودتر به کارهای خود برسیم. برای مشاغل اینترنتی هم پهنای باند خیلی مهم است. هر چه زودتر در کشورمان زیر ساخت‌های مربوط به فناوری‌های جدید مانند VDSL2 ،VDSL و TD-LTE پیاده سازی شود به رشد کسب و کارها کمک می‌کند. Vdsl مزایای بسیار زیادی برای کاربران دارد.

 

از چه شرکت‌هایی می‌توانم VDSL تهیه کنم

اکنون برای تهران و قم ثبت نام VDSL توسط شرکت‌های مخابرات و شاتل انجام می‌شود. داتک و پیشگامان هم از جمله شرکت هایی هستند که VDSL را ارائه می‌دهند. البته از مدتی قبل هم این اینترنت برای مجتمع هایی مانند مجتمع های اداری و تجاری ارائه می‌شد.

 

ثبت نام VDSL را چگونه انجام دهم؟

به وب سایت شرکت مخابرات مراجعه کنید و در زیرمنوی سرینو روی دکمه اطلاعات بیشتر بزنید. در این صفحه اطلاعات لازم شامل نان و نام خانوادگی، کد ملی، نام شهر و استان و … را وارد نمایید تا ثبت نام شما انجام شود. کد رهگیری که پس از ثبت نام به شما داده می‌شود را پیش خود نگه دارید.

برای ثبت نام در شرکت شاتل هم وارد سایت شاتل شوید و بر روی بنری که برای اینترنت VDSL قرار داده شده، کلیک کنید. در این صفحه اطلاعات لازم را وارد نمایید و منتظر بمانید تا از شرکت با شما تماس بگیرند.

اینترنت VDSL به مودم خاصی احتیاج دارد؟

همان‌طور که گفتیم برای استفاده از این خدمات جدید، نیاز به مودمی دارید که از این فناوری پشتیبانی کند. برخی مودم‌های موجود علاوه بر ADSL از VDSL هم پشتیبانی می‌کنند. البته این موضوع در مورد مودم‌های حرفه‌ای و گران قیمت صدق می‌کند و برای همه مودم‌ها درست نیست.

برای خرید مودم‌های VDSL می‌توانید به فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن سر بزنید.

 

تفاوت هزینه VDSL با ADSL

در تعرفه‌هایی که شرکت مخابرات اعلام کرده است، تفاوت خاصی دیده نمی‌شود. هزینه این دو نوع اینترنت شبیه به هم تعریف شده است. شاتل در این زمینه اطلاعات مشخصی به کاربرانش نداده است. می‌توان نتیجه گرفت که قیمت VDSL و ADSL قرار نیست تفاوت زیادی با هم داشته باشد.

 

جمع بندی نهایی

VDSL نسل پیشرفته اینترنت است که به زودی می‌توانیم در کشورمان از آن استفاده کنیم. شرکت مخابرات قدم های اساسی در این راه برداشته و مودم های ADSL را با VDSL جایگزین کرده است. ورود نسل جدید اینترنت با سرعت و امکانات بیشتر، به رشد و موفقیت کسب و کارها و انجام سریع تر بسیاری از امور کمک خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه مودم VDSL می‌توانید با کارشناسان کاشانه مدرن با شماره 5264-148-0992 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا