سیستم های امنیتی و نظارتی

فرمت فشرده سازی H.265 چیست ؟ | مزایای (HEVC) H.265

امروزه دوربین های مداربسته بدلیل قیمت پایین و کاربردهای زیادی از جمله تامین امنیت مکان دارد، تقریبا در هر مکانی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال دوربین های مداربسته هر زور پیشرفته تر شده و کیفیت تصویری که به ما ارائه می شود بیشتر می شود. همانطور که میدانیم هرچه کیفیت یک تصویر بیشتر شود قاعدتا حجم بیشتری دارد و فضای بیشتری را اشغال می کند. حال شرکت های تولید کننده راهکار جدیدی را به نام فشرده سازی تصاویر ارائه کرده اند. در این مقاله می خواهیم دانی که فرمت فشرده سازی H.265 چیست و به بررسی کاربرد و مزایای این فرمت خواهیم پرداخت، پس با مجله تخصصی کاشانه مدرن همراه باشید.

 

[box type”] برای مشاوره رایگان با کارشناسان کاشانه مدرن با شماره 5264-148-0992 تماس بگیرید. [/box]

 

فرمت فشرده سازی H.265 چیست

با بیشتر شدن رزولوشن لنزهای دوربین مداربسته کیفیت تصویر دوربین ها بهتر می شود و تصاویر با جزییات بهتری ارائه می دهد. با بالا رفتن کیفیت تصویر، حجم فایل نیز بیشتر می شود و فضای هارد زودتر پر می شود. برای یک سیستم مداربسته به طور معمول فیلم های 20 روز حداقل باید در فضای هارد دیسک ذخیره شود.

H.265 نسل جدید تر فرمت فشرده سازی ویدیو H.264 است. فرمت ویدیو H.265 کاربردی ترین و مدرن ترین فرمت فشرده سازی در سال های اخیر بود که حجم ویدیو ها را بدون افت کیفیت نصف کند. در فرمت ویدیو H.265 حجم تصاویر H.264 را به نصف کاهش می دهد. یعنی حجم را در اصل به یک چهارم حجم اولیه بدون افن کیفیت تصویر کاهش می دهد. برای آشنایی بهتر ابتدا به بررسی H.264 می پردازیم.

 

فریم چیست

ویدیو ها در اصل تعداد بسیار زیادی عکس هستند که با سرعت پشت سر هم نشان داده می شوند که هنگام پخش به صورت یک ویدیو مشاهده می کنیم. به این تصاویر اصطلاحا فریم می گویند. استاندارد فیلم برداری به صورت فریم بر ثانیه است که هر چه عدد آن بیشتر شود حس پیویستگی بیشتری به شخص القا می کند. معمولا امروزه ایت استاندارد در دوربین های مداربسته 25 تا 30 فریم بر ثانیه است.

 

فشرده سازی H.264

در این تکنولوژی فریم های مشابه از نظر رنگ و شدن نور را پیدا میکند. این الگوریتم تصویر گرفته شده توسط دوربین مداربسته را بخش های کوچکتر تقسیم کرده و به جای اینکه رنگ هر پیکسل را جداگانه ذخیره کند، رنگ ها و پیکسل های مشابه را شناسایی و ثبت میکند. این تکنولوژی حجم فایل تصویری به صورت قابل توجهی کاهش می یابد. این روش فریم های تکراری را ثبت نمی کند بلکه در صورت نیاز این اطلاعات را انتقال می هد.

به عنوان مثال یک دوربین مداربسته را در نظر بگیرید که در ورودی یک مجتمع مسکونی نصب شده است. تکنولوژی h264 اجزا ثایت مانند دیوارها و سایر اجزا ثابت در تصویر را شناسایی می کند. این تکنولوژی باعث می شود به جای ضبط کردن همه فریم های این اجزا ثابت، یک بار آن ها را ثبت کرده و در ادامه فقط تغییرات را بر روی این تصاویر ثابت اضافه می کند.

 

بیشتر بخوانید:   راهنمای خرید دوربین مداربسته | چه دوربین مداربسته ای بخریم

 

فشرده سازی H.265

استنادارد h265 هم بر پایه H264 است و به نوعی تعمیم یافته این تکنولوژی است. فشرده سازی تصاویر بهینه تر شده است. در H264 اندازه پیکسل ها جدا شده 16 پیکسل بود که این اندازه در H265 به 64 پیکسل افزایش یافته اسن که این یاعث می شود فشرده سازی بسیار بهینه تر شود به گونه ای که حجم تصاویر ذخیره شده نسبت به H264 کاهشی حدود 50 درصد داشته باشد.

 

مزایای فرمت فشرده سازی H.265

 

فشرده‌سازی بیشتر و حجم کمتر فایل

در فرمت H265 حجم فایل ها نصف فرمت H264 است اما کیفیت تصویر دچار هیچگونه افتی نشده است.

 

استفاده از پهنای باند کمتر

بدلیل حجم کمتر فایل ها پهنای باند مورد نیاز کمتری لازم است تا داده ها انتقال یابند. ایم زیت بیشتر در دوربین های تحت شبکه نمایان است.

 

تقسیم بندی بیشتر پیکسل‌ ها

بلوک های تعریف شده در فرمت H264 در اندازه های ۱۶*۱۶ پیکسل هستند اما در فرمت H265 این اندازه تا 64*64 پیکسل نیز توانایی ذخیره تصاویر را دارند. این بیشتر شدن اندازه اجزره می دهد تصاویر ثابت به صورت جزیی و کم حجم تر به فریم های بعدی انتقال یابد که در نتیجه حجم کلی فایل تصویری را کاهش می دهد.

 

بازپخش تصاویر با سرعت بالاتر

در هنگام بازپخش تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته به دلیل پردازش بهتر تضاویر فیلم ها با پیوستگی بیشتری پخش می شوند که در این صورت کیفیت پخش بهتری به ما ارائه خواهد شد.

 

برای اطلاع از آخرین قیمت دوربین مداربسته به فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن سر بزنید.

 

[box type”] برای مشاوره رایگان با کارشناسان کاشانه مدرن با شماره 5264-148-0992 تماس بگیرید. [/box]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا