شبکه

کابل شبکه LAN چیست | راهنما خرید انواع کابل شبکه

با توجه به پیشرفت تکنولوژی وایرلس هنوز هم بسیاری از شبکه های کامپیوتری بر روی بستر با سیم و کابل کشی وابسته هستند و انتقال داده از طریق کابل شبکه انجام میگیرد. کابل شبکه یکی از اصلی ترین اجزا یک شبکه کامپیوتری که وظیفه انتقال داده و اطلاعات بر عهده دارد. در این مقاله به پاسخ کابل شبکه یا کابل LAN چیست خواهیم پرداخت و انواع کابل شبکه را به معرفی خواهیم کرد، پس با مجله تخصصی کاشانه مدرن همراه باشید.

برای مشاوره رایگان خرید کابل شبکه با کارشناسان کاشانه مدرن با شماره 5264-148-0992 تماس بگیرید.

 

کابل شبکه یا کابل LAN

کابل شبکه فقط وظیفه انقتال داده ها و اطلاعات را بر عهده دارد و در اصل این اطلاعات دخالتی ندارد. همانند یک مامور پست که فقط وظیفه رساندن بسته پستی را دارد به محتویات داخل بسته کاری ندارد. در یک شبکه داده ها دسته بندی شده و مقصد نیز مشخص می شود و این کابل ها هستند که داده ها را به مقصد مشخص انتقال می دهند.

 

انواع کابل شبکه

‌استاندارد های زیادی در تولید کابل های شبکه وجود دارد اما 3 استاندارد امروزه برای انتقال داده ها استفاده می شود.

  • کابل کواکسیال
  • کابل های زوج تابیده شده
  • کابل فیبر نوری

 

کابل کواکسیال

در گذشته از کابل های کواکسیال د شبکه استفاده می کردند. این کابل ها سرعت انتقال داده کمی داشتند که با پیشرفت تکنولوژی جای خود را به کابل های زوج تابیده دادند. امروزه از کابل های کواکسیال در سیستم دوربین مدار بسته و آنتن ها استفاده می شود.

 

کابل های زوج تابیده شده

امروزه تقریبا در همه شبکه های کامپیوتری از کابل های زوج به هم تابیده استفاده می شود. این کابل در مجموع دارای 8 رشته سیم است که با رنگ های مختلف از هم جدا شدخ اند. این 8 رشته سیم به صورت دو به دو به هم تابیده شده اند. این کابل ها دقیقا شبه کابل های تلفن هستند و تفاوت آن ها در تعداد رشته سیم است که در سیم تلفن تعداد آن ها 2 یا 4 رشته است. این کابل دارای یک سری امکانات هستند که در ادامه به بررسی جداگانه آن می پردازیم.

 

استاندارد نام گزاری و سرعت انتقال داده آنها

این کابل ها توجه به نسل تکنولوژی به کار رفته در ساخت و سرعت انتقال داده ای که دارند نام گزاری می شوند. برای این که توضیحات زیاد آن ها شما را سردرگم نکند کارشناسان کاشانه مدرن با توجه به تجربیات خود به صورت یک جدول همه آن ها جمع آوری کرده ایم. در این جدول موارد استفاده هر کدام از این کابل ها برای شما گرد آوری کرده ایم.

  • در نام گزاری (e) به معنی Enhanced یا بهبود یافته است که منظور افزایش سرعت انتقال داده است.
  • در نام گزاری (a) به معنی Augmented یا افزایش یافته است که منظور افزایش پهنای باند است.
گروه سرعت انتقال داده پهنای باند ساختار کابل موارد استفاده
CAT 1 1 مگابیت بر ثانیه 1 مگاهرتز UTP سیم تلفن
CAT 2 4 مگابیت بر ثانیه 4 مگاهرتز UTP شبکه TOKEN RING
CAT 3 16 مگابیت بر ثانیه 16 مگاهرتز UTP اترنت 10 Base-T
CAT 4 20 مگابیت بر ثانیه 20 مگاهرتز UTP Token Ring
CAT 5 100 مگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز UTP ترنت سریع
CAT 5e  1000 مگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز UTP اترنت گیگابیتی
CAT 6 10 گیگابیت بر ثانیه 250 مگاهرتز UTP یا STP اترنت 10 گیگابیتی
CAT 6a 10 گیگابیت بر ثانیه 500 مگاهرتز STP اترنت 10 گیگابیتی
CAT 7 25 گیگابیت بر ثانیه 600 مگاهرتز STP اترنت 10 گیگابیتی
CAT 7a 25 گیگابیت بر ثانیه 1 گیگاهرتز STP اترنت 10 گیگابیتی
CAT 8 40 گیگابیت بر ثانیه 2 گیگاهرتز STP اترنت 40 گیگابیتی

در جدول بالا همه نوع های کابل شبکه را برای شما در قالب یک جدول گرد آوری کرده ایم اما باید بدانید برای هر نوع از شبکه باید از کابل هایی استفاده کنید که در هنگام انتقال داده خللی ایجاد نکند. اگر برای انتخاب کابل شبکه سردرگم شده اید و نمی دانید کدام یک از این نوع کابل ها نیاز شما را برآورده می کند، می توانید با شماره های مندرج در سایت با کارشناسان کاشانه مدرن تماس گرفته و به صورت رایگان مشاوره بگیرید تا بهترین خرید را انجام دهید.

 

مقاومت در برابر نویز

کابل ها هنگام انتقال اطلاعات یک موج الکترو مغناطیسی دو خود ایجاد می کنند. همه این 8 رشته سیم یک موج ایجاد کرده این باعث تداخل در امر انتقال می شود که به طور عامیانه به این عمل نویز گفته می شود. حال برای حل این مشکل از شیلد های محافظ در داخل کابل ها استفاده می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

از لحاظ مقاومت در برابر نویز کابل های CAT به دو دسته UTP و STP تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بررسی همه این علائم اختصاری خواهیم پرداخت.

کابل‌ UTP یا U/UTP: هیچگونه شیلدی ندارد

کابل STP: دور هر کدام از زوج ها یک شیلد قرار دارد

کابل‌ FTP یا F/UTP: دور همه کابل شیلد وجود دارد ولی تک تک زوج ها شیلدی وجود ندارد

کابل‌ S/UTP: یک شیلد دور همه کابل بافته شده ولی تک تک زوج ها شیلدی وجود ندارد.

کابل‌ SF/UTP یا SFTP: دور همه کابل شیلد بافته و فویل نیز وجود دارد اما تک تک زوج ها شیلدی وجود ندارد.

کابل‌ S/FTP: دور همه زوج ها شیلد Braid Screen پیچیده شده و یک فویل دور هر یک از زوج ها قرار داده شده.

کابل‌های F/FTP یا FFTP: هم دور زوج های به هم تابیده و هم کل کابل فویل پیچیده شده است.

کابل‌های U/FTP: دور زوج های به هم تابیده یک فویل قرار دارد اما هیچ فویل یا شیلد کلی دور زوج ها وجود ندارد.

 

انواع کابل زوج به هم تابیده شبکه از لحاظ جنس رسانا

جنس مغزی به کار رفته شده در کابل های شبکه در تعیین سرعت انقال داده نقش بسزایی دارد. کابل های شبکه از لحاظ جنس مغزی به کار رفته شده به چند دسته تقسیم بندی می شوند.

کابل‌ شبکه تمام مسی (BC یا CCC)

مخفف (Copper Clad Copper) است.  جنس این نوع کابل کاملا از مس است. این نوع کابل خورده نمیشوند و مقوامت بالایی دارند. سرعت انتقال داده در این کابل بیشترین سرعتممکن است و از قابلیت پشتیبانی از POE را دارد. ایمنی این کابل به دلیل مقاومت کم مس بسیار بالا است و گرمای زیادیرا نیز تولید نمی کند.

 

کابل شبکه CCA

مخفف (Copper Clad Aluminum) است. جنس مغزی این کابل از جنس آلومینیوم است و یک روکش مسی دور آن قرار دارد. کیفیت انی نوع کبل پایین تر از مس است . قابلیت پشتیبانی از POE را ندارد. هرچند قیمت این کابل ارزان تر از کابل تمام مس است اما بدلیل سرعت پایین، انعطاف کم و خورده شدن استفاده از آن را پیشنهاد نمی کنیم.

 

کابل شبکه CCA

مخفف (Copper Clad Steel) است. جنس مغزی این نوع کابل از فولاد بوده با یک روکش مسی دور آن. کیفیت این نوع کابل بسیار پایین است و سرعت انتقال داده بسیار کمی دارد. پیشنهاد می شود اصلا از این نوع کابل استفاده نکنید.

 

فیبر نوری

جنس کابل های فیبر نوری از رشته الیاف شیشه ای است که توسط چندین عایق محافظت می شوند. در این کابل خبری از مغزی های فلزی نیس و انتقال داده توسط این رشته الیاف شیشه ای انجام می گیرد. کاربرد فیبر نوری برای انتقال داده در مسافت های طولانی (مثلا بین دو کشور). سرعت انتقال داده بسیار زیاده دارد که در دیتا سنتر ها یا زیر ساخت های مخابراتی مورد استفاده قرار میگیرد. فیبر نوری داده ها را به صورت پالس های نوری انتقال میدهند. قیمت کابل فیبر نوری بسیار بالا است و برای شبکه های معمولی اصلا پیشنهاد خوبی نیست.

 

سخن آخر راهنمای خرید انواع کابل شبکه

در مقاله کابل شبکه یا کابل LAN چیست سعی کردیم انواع کابل های شبکه را به صورت کامل برای شما شرح دهیم. با توجه به سرعت انتقال داده در کامپیوتر های امروزی حداقل از کابل زوجی CAT5 در شبکه خود استفاده کنید تا در مشکلی برای در حین استفاده به وجود نیاید. نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگزارید. برای اطلاع از آخرین و پایین ترین تجهیزات ارتباطی و امنیتی به فروشگاه اینترنتی کاشانه مدرن (کلیک کنید) سر بزنید

برای مشاهده تجهیزات شبکه و اطلاع از آخرین قیمت ها به فروشگاه تجهیزات شبکه سربزنید.

برای مشاوره رایگان خرید کابل شبکه با کارشناسان کاشانه مدرن با شماره 5264-148-0992 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا